streda 27. apríla 2016

Ryhovacia podložka

Tento návod som robila pre scrapper.sk. Ide o ryhovaciu podložku zakúpenú v ich eshope materialpretvorilky.sk

Ryhovacia podložka je skvelá pomôcka. Má v sebe zabudované pravítko, takže stačí len správne priložiť papier a ľahko si narobíme záhyby tam, kde ich potrebujeme. Použiť ju môžeme pri rôznom papierovom tvorení, ja vám ukážem, ako si vytvoriť obálku, rôzne druhy krabičiek a teraz veľmi obľúbený exploding box.

Najprv sa trošku s rýhovaciou podložkou zoznámime.Ryhovacie rozmery 30,5cm x 18cm, má vyklápacie rameno, ktoré pomáha pri ryhovaní pod uhlom 45° (napr. pri obálkach), na pravom boku je čierna rýhovacia pomôcka. V balení nájdete aj super vecičku- tabuľku, kde sú napísané rozmery výsledného výtvoru, veľkosť potrebného papiera a centimetre, kde treba ryhovať. (Občas sa stane, že je v tabuľke chyba, ale väčšina sedí- ja som zatiaľ zo všetkých urobených našla len jednu chybu, opravu nájdete pri postupe na obálku).

Postup na obálku
V tabuľke si nájdeme požadovaný rozmer kartičky, ktorú chceme do obálky vložiť (obálka samozrejme vyjde o trošku väčšia, aby sa do nej kartička zmestila). Ja som pracovala s papierom 15,2x15,2cm, obálka na kartičku 7,6x10,2cm.V tabuľke je uvedené, že ľavý roh papiera musíme priložiť k číslu 6,7 (viď foto).Urobíme ryhu. Otočíme papier o 90° doprava a ryhu si priložíme k rohu označenému na fotke.Opäť urobíme ryhu a potom opäť otočíme papier o 90° doprava a priložíme novú ryhu k rohu. Toto opakujeme pri všetkých rohoch papiera. Takto vyzerá prichystaný papier.Odstrihneme zbytočné trojuholníky, ale aby sa nám obálka lepšie skladala, nestriháme presne po čiare ale tak o 1mm viac.Keď máme trojuholníky odstrihnuté, obálku si ľahko poskladáme, zlepíme a je hotovo.
Ja najčastejšie používam obálku na posielanie ATC kartičiek, čiže potrebujem rozmer 6,4x8,9. V tabuľke som však našla malú chybičku- pri 14x14cm papieri sa nerýhuje na čísle 8,6, ale 7,9.


Postup na obálkovú krabičku
Postup je podobný ako pri obálke. Vezmeme tabuľku, nájdeme si potrebný rozmer a k nemu dopasujeme správnu veľkosť papiera. Použila som opäť papier 15,2x15,2cm, na krabičku hrubú 1,9cm. Keďže ide o pristorovú vec, na každom rohu sa budú robiť dve ryhy. V tabuľke máme čísla 6,4 a 8,9.
Keď si urobíme tie dve ryhy, otočíme papier o 90° doprava. Najprv si k ryhovaciemu rohu priložíme prvú ryhu, potom druhú. Potom opäť otočíme papier o 90° doprava. A tak dokola celého papiera.Odstrihneme prebytočné trojuholníky, opäť o milimeter väčšie, kvôli lepšiemu skladaniu.Teraz treba urobiť nástrihy, kde sa budú skladať bočné „krídla“ krabičky. Mne sa osvedčilo nechať krídla na dlhších stranách krabičky, lepšie sa potom zatvárala.Teraz už len zlepiť a poskladať a máme hotovo.

Postup na darčekovú krabičku
Vyklopíme si rameno na podložke, aby nám nezavadzalo, keďže pri tejto krabičke budeme ryhovať rovnobežne s hranou papiera.
V tabuľke si opäť nájdeme správne rozmery- ja som použila papier 15,2x 15,2.Vidíme, že pri číslach na ryhovanie máme dve dvojice čísel. Prvá dvojica označuje potrebné ryhy na dno krabičky, druhá dvojica je na ryhy vrchnáka, ktorý vyjde o trošku väčší ako spodok a oba diely sa tak lepšie zatvoria. Keď si zvolíte rozmer krabičky napr. 5,1x5,1x5,1cm, môžete k nemu dopasovať iný vrch, ktorý nebude hlboký 5,1cm, ale napr. len 2,5cm, v tabuľke je 5,1x5,1x2,5cm. Tak budete mať dno hlbšie ako vrchnák.

Poďme ale späť k samotnému ryhovaniu. Papier si vložíme do rohu podložky, v tabuľke máme na rýhovanie dna čísla 2,5 a 5,1.Urobíme ryhy zvislo v týchto číslach. Obrátime papier o 90° doprava a opäť ryhujeme podľa týchto čísel. Opakujeme dokola celého papiera.Keď máme naryhované, odstrihneme prebytočné štvorce na rohoch papiera, narežeme „krídla“, zlepíme, poskladáme a máme hotovo.Postup na exploding box
Verím, že kto už prišiel až sem, už hravo zvládne exploding box aj sám, ale možno niekto hľadal práve toto :-)


Zoberieme pevnejší papier s rozmermi 30,5x30,5cm (12x12inch), vložíme do rohu ryhovacej podložky a urobíme zvyslú ryhu v čísle 10,2. Otočíme papier o 90° a opäť urobíme ryhu 10,2. A tak dokola celého papiera. Neodporúčam urobiť naraz ryhy 10,2 a 20,4, lebo potom vám vyjde tretia strana menšia a nebudú rovnako vysoké bočné steny. Ak si papier zakaždým pekne otočíte, menší o ten milimeter vyjde stred, takže to vôbec nebude vadiť, lebo steny budú rovnaké.Keď už máme všetky štyri ryhy, odrežeme rohové štvorce. A máme spodný diel exploding boxu. K nemu urobíme vrchný zatvarák podľa darčekovej krabičky s rozmermi 10,2x10,2x2,9.

Toľko k mojim postupom. Verím, že som vám trošku priblížila, ako sa s podložkou pracuje, pri akýchkoľvek nejasnostiach sa neváhajte spýtať, rada pomôžem.
Ako som už spomínala, návod som robila pre scrapper.sk , takže návod nájdete aj na ich stránke, na ktorú sa určite oplatí ísť pozrieť. Je tam aj veľa iných návodov a inšpirácií ;-)

1 komentár: