utorok 20. júna 2017

Project Life- Titulné strany

Ahojte!

Dnešný článok bude tak trochu o koncoch a začiatkoch… Koniec preto, lebo sa lúčim so scrapperom. Akože nie celkom, je to totiž moja srdcovka, ale dnešný článok bude tu môj posledný.

A o začiatkoch preto, lebo sa budeme venovať prvej- titulnej strane v Project Life. Nezdá sa to, ale mnohí majú problém s prvou stranou. A úprimne sa tomu ani nečudujem Začiatky nebývajú vždy ľahké. Niekto to rieši tak, že prvú stranu jednoducho preskočí a prejde rovno na dokumentovanie jednotlivých týždňov/ mesiacov/ udalostí (podľa toho, ako si PL vediete) a k titulke sa vráti niekedy neskôr, keď dostane nápad alebo naberie viac skúseností. 

Ja osobne si myslím, že nie je vôbec zlé pozrieť si napríklad inšpiráciu na internete. Titulné strany sa dajú poňať rôzne. Väčšinou však majú spoločné to, že obsahujú rok, ktorý sa následne bude dokumentovať. Ostatné veci sú asi otázkou vkusu alebo toho, čo považujeme za primárne. Na titulke môže byť fotka, mená členov rodiny, dokonca som videla odfotené len nohy- akože „kam nás tento rok kroky zavedú“ . Alebo veľkú fotku (30x30cm alebo aj len 15×20) rozstrihanú, aby sa vošla do kapsičiek a k nej pridať pár nadpisov. Páči sa mi nápad, že si na titulke do kapsičiek napíšeme mená členov rodiny a k nim charakteristiku osôb. Akože čo má rád, aký je a pod. Môže to byť zaujímavé písať si rok čo rok nové a pozorovať, ako sa tie záľuby a informácie po rokoch menia.

Toto boli prevažne tipy na kapsičkovú titulku, ale dá sa urobiť aj formou layoutu- čiže 30x30cm v jednom kuse. Tieto doteraz prevažovali u mňa, ale našla som pár dobrých nápadov na kapsičkové, takže sa určite nechám inšpirovať. Po kapsičkových je druhá strana prakticky jasná- začína sa prvou udalosťou. Ale keď urobíte titulku formou layoutu, treba nejako vyplniť „zadnú stranu“ Ja zvyknem robiť layout aj na túto druhú stranu. Väčšinou je to nezaradená fotka, ale predsa niečo vypovedá o nasledujúcom roku. Čiže ja vlastne ani nemám jednu titulnú stranu, ale rovno celý list (z oboch strán) :-)

Teraz Vám ukážem pár mojich tituliek.


Vidíte, nevyzerá vôbec zložito. Najprv som si premyslela nadpis a čo všetko je na titulke pre mňa dôležité. Samozrejme, chcela som tam mať uvedený rok. Je to už dávno, tento rok som dobiehala dodatočne, čiže sa mi pri tom vynáralo kopec spomienok. Takže som chcela vyjadriť práve to, že ide o spomienky na pekné chvíle. Ako podklad som zvolila papier, ktorý imituje články a noviny. Pridala som menšie papiere, ktoré dotvárajú želanú atmosféru, nechcela som nimi nejako veľmi pútať. Na rad prišli nápisy náš rok 2008 a memories. Našla som nálepku s citátom- fall in love with as many things as possible. Tá mi na daný rok vyslovene pasovala. No a nakoniec som layout dozdobila visačkami, kvetmi a bordúrou na pravom boku.
***


A ako som už spomínala, že mávam skôr titulný list, tak na druhej strane mám naše krásne drobčiatko, ktorým sme v ten rok boli obdarení. Podkladový papier bol s polaroidovými „fotkami“, tak som na svoju fotku pridala rámik, aby spolu tematicky ladili. Na vyplnenie veľkého priestoru som si z papiera povystrihovala rôzne obláčiky a nalepila zopár nálepiek.
***


Priznám sa, že pri tejto titulke len ťažko rozlíšiť, či tým pokračujúcim dobrodružstvom narážam na naše životné dobrodružstvo alebo na dobrodružstvo tvorenia Project Life. Viem, že som vtedy bola celá natešená, že som úplne dokončila svoj prvý rok v PL a že sa púšťam do ďalšieho. Ale zase viem, že naše krásne rodinné dobrodružstvo pokračuje a že na ďalších stranách bude vidno náš rok 2009. Rozhodla som sa použiť detskejší papier, aby sa syn pri prezeraní albumu cítil opäť malým chlapčekom Papier je dosť pokreslený, takže som už veľmi nezdobila, aby obrázky nezanikli. Pridala som len nadpis, rok a vyrezanú PL kartičku.
***


Druhá strana titulného listu je poňatá v podobnom duchu ako tá prvá. Použila som detský papier s pekným obrázkom, doladila som pár menších papierov, vyrezala som niekoľko obrázkov a pridala papierovú spinku v tvare šípky. A nalepila pár slov, ktoré vyjadrujú, koľko sme sa nachodili von  :-D Nepreháňam, vonku sme trávili celé hodiny a náš zvedavec sa na všetko začal pýtať a ukazovať a jednoducho sme skúmali každého mravčeka a každé steblo trávy :-D Ale to pozná asi každá mamina.
***


Nech ale nie som stále tak neaktuálna, podelím sa aj s mojou tohtoročnou titulkou- z roku 2017. Mala som také tušenie, že tento rok bude trošku iný ako tie posledné. Z papiera som vyrobila lietajúci balón, na kôš som napísala rok. Výstižný nadpis- Letom svetom. Kto si ale myslí, že tým sa tento layout končí, je na veľkom omyle. V niektorých kruhoch je niečo napísané. Napísali sme si tam naše očakávania, plány, túžby, predsavzatia,… kto mal čo na srdci. Napríklad moja dcérka tam má odučiť sa od plienky  A už sa jej to skoro aj podarilo, ale nejako sa k nim vrátila späť. Ale nevadí, veď ešte má pol roka pred sebou  Ale máme tam aj také, že sa chceme spolu viac smiať, ponavštevovať rodinu,… Jednoducho všeličo, čo sme vtedy cítili. Zadnú stranu ešte nemám, uvidíme, čo tento rok prinesie, ale veru už mám favorita na fotku roka ;-)
***


Tak čo? Ako sa pasujete s titulnými stranami vy? Robili ste už nejaké? Alebo sa ešte len chystáte? Pochváľte sa fotkami v našom albume na facebooku (termín je do 15.7.2017). Jeden vylosovaný dostane poukážku v hodnote 4 EUR na nákup lepenkových výrezov značky I KROPKA v materialpretvorilky.

Mňa teda oslovili tie kapsičkové titulky, takže si dávam takú malú výzvu, dohnať sklz v niektorom z minulých rokov a vytvoriť kapsičkovú titulku. Potom ju pridám do albumu, aby ste videli, ako som sa s tým pohrala  Teším sa na Vaše fotky.

Prajem príjemné tvorenie.

Jarka Ef

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára