pondelok 19. februára 2018

Rozprava o diároch

Ahojte!

Som tu opäť raz s článkom, ktorý som napísala pre jukanshop.com

Dnes si dáme malú odbočku od Project Life a povenujeme sa trošku plánovačom, diárom a podobne. Tak sa pohodlne usaďte a poďme na to...

Dá sa povedať, že minimálne od prvých školských dní sa držíme nejakých rozvrhov a plánov. Veci a udalosti, ktoré nás čakajú, je dobré mať prehľadne zaznačené. Rovnako aj veci, ktoré sa pravidelne opakujú, ale v plánovaní s nimi aj tak treba počítať. A tak nás sprevádzajú školské rozvrhy, pracovná doba, kalendáre očkovaní a prehliadky u zubárov, … A keď máme trošku voľného času, plány si potrebujeme opäť značiť, aby sa nám s ničím nekryli. A tu vzniká problém... Ako a kam si tieto veci značiť? No úprimne by som povedala, že všetko závisí od toho, čo všetko máte také, s čím nepohnete, a aké flexibilné sú činnosti, ktoré si chcete plánovať. Pretože existuje skutočne množstvo rôznych diárov. Sú denné, týždenné, mesačné, s okienkami, s riadkami, s čistými listami, so štvorčekovanými listami, miešané, … Ako si vybrať ten správny? :D No, asi je to o skúšaní. Ja napríklad určite viem, že potrebujem buď mix alebo naozaj niekoľko diárov naraz. Potrebujem mesačný prehľad, kam zapisujem väčšie udalosti, na ktoré proste musím vyhradiť viac času, alebo dokonca celý deň, aby som si na vtedy už nič väčšie nedávala. Mám tak väčší prehľad, ktoré dni sú trošku voľnejšie a s ktorými už veľmi rátať nemôžem. Tu mi vyhovujú okienka- stačí napríklad aj veľký nástenný kalendár, ale nevýhodou je, že ho potom nemáte so sebou. Potom potrebujem týždenný na plánovanie vecí, ktoré nie je nutné urobiť v konkrétny deň, ale niekedy v okruhu 3-4 dní. Tu tak trošku ešte nemám celkom jasno... skúšala som aj okienka, aj riadky... Priznám, že okienkový sa síce ľahšie zdobí, ale riadkovaný je asi trošku praktickejší. Zvlášť ak treba viac písať. Teda aj podľa toho, či máte potom ešte aj denný alebo nie. Lebo do okienok už toho veľa nevpíšete, hlavne ak si tam značíte podrobne. Možno ak zvolíte väčší rozmer diára, kde sú potom tie okienka väčšie. Je tiež na zváženie, či organizujete čas len pre seba, alebo zahŕňate aj program manžela, detí (aj ich počet a vek dosť zaváži :D ). V neposlednom rade musíme počítať s prácou- chodíte do práce alebo pracujete z domu? Máte flexibilný čas? Pracujete na zmeny? Venujete sa koníčkom, ktoré tiež treba plánovať predom? Možno aj samotné zamestnanie vyžaduje plánovanie... Nemôžem Vám povedať, ktorý diár je ten najlepší, ktorý je pra Vás ten pravý. Ale môžem Vám trošku priblížiť, ako a kam si plánuje veci ja, takže si môžete sami urobiť trošku predstavu a pouvažovať.

Ja viem, už sa tvárim, akoby plánovanie bola hotová veda :D Ale pravda je taká, že čím viac ľudí v domácnosti, tým väčšie umenie je všetko skĺbiť tak, aby to fungovalo. Nemusíme byť otrokmi času, ale aj tak je fajn mať prehľad.

Chcela som sa dnes podeliť so svojím diárom, ktorý som používala vlani, ale v eshope sa objavila novinka- pečiatky, tak Vám ju dnes predstavím, pretože mňa naozaj zaujala.Páči sa mi, že je to trošku taký mix- aj okienka aj riadky a keďže sa pečiatkuje, môžete si vybrať, čo z nej si neopečiatkujete, ak sa Vám to proste nehodí. Priznám sa, že som nejako nepočítala pečiatky, takže ma prekvapilo, že tie rámiky sú jeden celý kus. Ja som si myslela, že sú to zvlášť rámiky a vyskladám si ich na stránku tak, ako sa mi hodí. Ale nevadí. Túto pečiatku je dobré použiť na čisté listy, či už v nejakom diári alebo si opečiatkovať kancelársky papier a urobiť si vlastný diár. Ja som si prelepila neslovenské nápisy washi páskou pred nanesením atramentu, takže som si potom otlačila len rámiky bez nápisov- tie som si dopísala podľa toho, čo som tam chcela písať.

Pečiatka je vhodná na týždenné, ale aj denné stránky. Nie je tu síce prehľad 7 dní, ale ak potrebujeme len zoznam vecí, ktoré v daný týždeň máme urobiť, je to ideálne.V balení sú aj takéto šikovné malé pečiatky.
Pekne si s nimi označíte, napríklad kedy čakáte poštu a sú maličké, takže sa vmestia skoro všade :D Využijete aj pri okienkových diároch, aj pri riadkoch.

Všimla som si, že sa už pečiatky stihli rozpredať, tak musia byť naozaj super :D Ale verím, že opäť čoskoro pribudnú ďalšie novinky.


Tak sa lúčim a prajem pekný deň.

Jarka Ef

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára